אין מנוס מחקירה פלילית

 עמנואל רוזן

עד לפני ימים אחדים, התנהלה התקשורת הישראלית על פי הנורמה הפיקטיבית לפיה כביסה מלוכלכת לא מכבסים. לא בבית ולא מחוצה לו. עד לרגע בו החליטו חברות תא העיתונאיות בארגון העיתונאים לחשוף, באמצעות עיתון "הארץ", פרשה ארוכת שנים של ניצול מיני, לכאורה, מצד עמנואל רוזן, חומת השתיקה לא נסדקה.

ישנן סיבות רבות להיווצרותה של אותה נורמה, אך בבסיס כולן ניצב פחד. פחד אשר מביא לאימוץ גישה פאסיבית, פחד המוביל לשכנוע עצמי: הצורך להיות בסדר, לא להסתבך, וכשהדבר נוגע לצמרת הניהול הבכירה במרבית כלי התקשורת- גם לא לקבל החלטות. הפחד, יש להזכיר, תוקף בעיקר עובדים מהמעמדות הנמוכים יותר בהיררכיה העיתונאית-  היכן שמורגשת הקלות בה ניתן לחסל קריירה, שלא לדבר על תחילתה של קריירה (אם בכלל ניתן להשתמש במילה קריירה בהקשר של משלח יד כה לא יציב, בו ערכם של כישרון, יושרה מקצועית וניסיון, נמוך לאין שעור מערכו של שכר עבודה זול). אולם זהו אותו פחד, והפחד משתק. כה משתק, עד כי עבירות מין כלפי עיתונאיות היו לשגרה שיש להשלים עמה.

פרשת ההטרדות של עמנואל רוזן שעלתה לכותרות השבוע, החזירה אותי לכתבה שאיתי רום ואני כתבנו בשעתו ל"עין השביעית", על הטרדות מיניות כלפי עיתונאיות ("זה לא ככה אצל בנים", גיליון מספר 60, 2006). עם סיום העבודה על הכתבה, חשתי תסכול נוכח המבוי הסתום אליו נקלעות עיתונאיות, אשר בשל חולשתן, מנציחות את המצב הקיים: למעט אחת, אף עיתונאית לא התלוננה על עבירה מינית שחוותה. דבר שלא היה עולה על הדעת במקרה דומה בו הייתה נתקלת מתוקף עבודתה העיתונאית.

וכאן נשאלת השאלה הרטורית: אם תפקידה של העיתונות הוא לחשוף עבירות שכאלה, האם אי חשיפת מקרים המתרחשים בד' אמות, מהווה מעילה בתפקיד? אולי גם רמייה עצמית? שהרי הפתגם "הסנדלר הולך יחף" אינו יכול לחול כאן בשום אופן. אם העיתונות לא תחשוף עבירות מין המתרחשות בענף התקשורת, מי אמור לחשוף זאת במקומה?

ביום ו' האחרון התחולל מהפך. לראשונה, אישיות ציבורית מתחום התקשורת איבדה חסינותה. תא העיתונאיות התגבר על הפחד העמוק, המשתק, והשיג הישג כביר: עם הפרסום ב"הארץ", נוצר לחץ ציבורי, בעקבותיו הושעה רוזן משלל תפקידיו בכלי התקשורת, למעט באתר רכילות הספורט " One" (אם כי ספק באם רוזן ימצא את החדווה הדרושה לכתיבה על אירועי ספורט בימים אלו).

כעת, הפרשה מוכרחה לעבור לטיפולה של המשטרה. אין מנוס מחקירה פלילית נגד רוזן, ויש לאפשר למשטרה לבצע חקירה מקיפה, לנתח את העדויות, לבחון את אמינות העדים והעדות, להיחשף לכלל הראיות. הליך שבסופו ניתן יהיה לקבוע האם להגיש כתב אישום נגדו.

מה שעשוי לחרוץ את גורל הפרשה הוא האומץ אותו יפגינו עיתונאיות שלכאורה חוו עבירת מין מצד רוזן. מעבר לאווירה הציבורית שנוצרה, יש לחזק את ידי אותן עיתונאיות. מי שנדרשים לחזק, אלו  המעסיקים, העמיתים, בני המשפחה והחברים.

12 תגובות ל “אין מנוס מחקירה פלילית”

 1. ממש ממש לא חקירה פלילית. נמאס לי כבר לכתוב את זה אבל עוד פעם. אין שום צורך בחקירה פלילית כאן. גם ללא הפאן הפלילי גם ללא ההטרדה המינית גם ללא האינוס לכאורה גם ללא ניצול היחיס מרות יש כאן אדם שחוצה גבולות של נורמות בין אישיות המצדיקות וכופת בעצם על מעסיקיו הרחקתו לאלתר ממעמדו. ועל כן אין שום צורך בחקירה פלילית. יש מאמר מאד מופרט הוא אפילו לא הכחישו מהפה לחוץ (איך?אחת שתים שלוש..) שממנו עולה כי האיש שולחח סמסים אובססיבים לחבריו לעבודה בעשרות וגםם מופיע מיוזע בביתם בשעות לילה מאוחרות. וכל זאת בצורה שחוזרת על עצמה. על זה מאבדיםמקום עבודה בלי בעיות ובצדק. מרחב עבודה מוגן הוא לא רק של ילדה בת 22 מפני איזה מניאק שבא למשמשמ אותה אלא גם סתם עובדים.
  עכשיו שישב בביתו אפשר עם חקירה בלי חקירה זה אותי לא מעניין כלל. להוציא את האינוס בכל שאר ההעבירות מדובר ספקטורם הנמוך של עבירת הטרדה ממש לא מעניין אותי כל עוד הוא יושב בביתו ולא במסך מולי.

  מה שכן מעניין כאן זה התהלמות של מתן ואחרים שבדרך כלל הם אנשים מכילים שרוצים לדבר וליצור קשר ומעדפים פתרונות אבל כאן? יקוב הדין את ההר! החקירה הפלילית לא אמורה להיות הנדבך הראשון אלא האחרון ביחסים בין החברה לבין הפרט השוגה. ואנשים שמוכנים לסלוח לרוצחים מתועבים שירו בתינוק בין חודשים בכוונת מכוון והמוח שלו התפוצץ לאלף רסיסים על הגוויה שלה אימא שלו? זה נסלח.. אבל רוזן ששולח סמסים לאיזה ילדה שבאה לחברות שלה ואומרת יאו הטרח הזקן הזה לא מפסיק. זה בלתי נסלח (מתן סלח לי שאני נצל אותך לא מגי לך אבל מזמן לא ירדתי קצת על לסתר ואני חסום אצלו..)

  הסיבה גמובן ברורה השמאל הישראלי נאלץ להפרד בימים אלו מהחלום של השתי מדינות לשני עמים וכל מה שנותר להם הוא או החלום על נירנרבג בתל אביב משפטים שבהם תענש מדינת ישראל והגרלים שלה על חטאם ..וועל כן הם מכניסים כל אחד לחקירה פלילית.. בנתים מתן מי שיושבת בכלא זה הילדה ההיא מירושלים ענת קם? . תחילה חשבתישזה חזירות אבל לא נורא שידע השמאל הישראלי לדורתיו כל פעם שחוציים את הגבול? 15 שנה בפנים. זה ירגיע פה הרבה אנשים..

  • עדי, אתה שוכח כמה דברים:
   1. באין חקירה, רוזן יוכל לחזור לשלל תפקידיו כמגיש בכיר או פרשן בכיר בכל הערוצים.
   2. באין חקירה, רוזן יתבע דיבה את עיתון הארץ, את תא העיתונאיות, ואת המתלוננות.
   3. אל תהיה תמים. אם לא תהיה חקירה, כבר בעתיד הקרוב ישתמשו בפרשה הזו כדוגמה ל"עוול שנגרם לגברים מצליחים על ידי נשים פתייניות שניסו להתקדם בתקשורת. גברים, ראו והיזהרו".
   4. במדינה שרוצה (לפחות בחלקה) להיות חברה מתוקנת, יש מערכת הרתעה. קוראים לזה חוק.

   • עוד פעם. ממש לא נכון. עזוב את החלק המיני של הפרשה. זה אגב לא מין זה כוח ושליטה . אבל עזוב את זה. אתה חושב שאדם שמצלצל לעובדים אחרים עשרות פעמים ובא בצורה לא קרואה לביתם מישהו מעוניין להעסיק אותו? למה מה ניהיה? מה יש לו קושן בטאבו על העבודה?
    אבל אחרי זה שהוא יפוטר והוא יפוטר אין שום צורך בהרשעה כאן את מי זה מעניין? הבעיה עם כל המקרים הקודמים היה שהם המשיכו לבלבל לנו את המוח מהמסך או מבית הנשיא.

    מתינתי שיתבע דיבה את עיתון הארץ אם הם לא מכוסים ? זבש,מ אין לך מה לדאוג הם מכוסיםם אל תשמור עליהם ליבליך מזור מקבלים מספיק כסף בכדי לשמור עליהם.

    הקורבנות ? עובדה שדברו עם ציפי בער וענת סרוסטי. לא רוצות משטרה כנראה אני יכול להבין מעבר לטעיונים הכבדים של נפגעות ממש. סתם בחורה עובדת ב10 בת 22 המניאק הציק לה אפילו לא נגע בה אבל בא ודפק בדלת וזהו מה היא צריכה עכשיו משטרה חקירות פרסומים מה עשתה רע? בעבורך? לא רוצה. אלך אתך צעד אחד קדימה. איזה אחת קלת דעת אומר לחברה שלה שמעי כל מה שצריך לשכב פעמים עם הזקן המניאק הזה כבר היו לי דברים יותר גרועים. והנה אני עכשיו עורכת (ואני לא אומר שהיא קיימת אלא שיש לה זכות להיות קיממת) מי אתה שתכריח אותה לצאת פאבליק.

    והדבר האחרון רק פלילי כל דבר פלילי? למה? אין דברים באמצע?

    לקינוח חוק זה לא דבר ראשון שמפעילים אלא אחרון. ודווקא במדינה שלנו? הפרת החוק לעיתים אולי חשובה משמירתו…הייתי מציע שתחפש ספר של מוריד"ר חמי בינון על המרי האזרחי שבו הוא מרומם את הפרת החוק המידתית.

    כל זה קישקשתא שלי האיש יגיע להליכים פלילים כי לא מדובר רק בהתננהגות לא תרבותית אלא כנראה גם באינוס (לכאורה לכאורה) אולם לצורך הציבורי? אין שום צורך בזאת

 2. אני לא משפטן, כן? אבל עבירות מיניות זה לא תחום אזרחי. זה תחום פלילי. לכן, מה שצריך לקרות עכשיו, זה לחקור. כמו שכתבתי, צריך לבחון את העדויות ואת העדים, כדי לקבוע האם יש להגיש נגד רוזן כתב אישום.
  הלוא אי אפשר להשאיר את המצב כמו שהוא.

 3. מתן,
  השאלה מה אתה עושה עם הדברים שאין בהם עבירה פלילית – אבל הם מהווים הטרדה בעיני כל אדם סביר.

  במישור הפלילי לא תוכל למצוא פתרון, כי זו לא עבירה.

  וכל אחד יכול לחשוב על כמה דוגמאות כאלו.

  אתה יודע מה? לפעמים "לינץ'" ציבורי מהסוג שתא העתונאיות עושה – כפי שמתלונן אריק כרמון באתר הבית שלו – זה דוקא פתרון לא רע.

  • אני לא בעד לינץ'. אני בעד חשיפה עיתונאית אחראית ועניינית המובילה לאווירה ציבורית ויוצרת לחץ תקשורתי, המובילים לחקירה משטרתית. וזה מה שבגדול קרה וקורה. הלינץ' נעשה, לתחושתי, על ידי גורמים שתופסים טרמפ על העניין, והם לא קשורים באופן ישיר למתלוננות עצמן.
   המשטרה צריכה לעשות את עבודתה, כי זה תפקידה, זו חובתה, ואנחנו כציבור, אין לנו אלא לקבל את שיקול דעתה והחלטותיה. לבוא פתאום ולהגיד- לעזאזל עם העובדות, אנחנו רוצים משפט שדה- לדעתי זו מחשבה מסוכנת.

   • אלמואדיב להגיב 30/4/13 8:33 ב 8:33

    אבל מתן…

    שאלתי מה עם הבעיות שאינן עבירות פליליות.

    המשטרה צריכה לעשות את עבודתה – אבל יש דברים שאינם בגדר סמכותה.

    קח את המקרה שהתניע את פורום תקנה – רב/מרצה במדרשה לבנות שעל יד אוניברסיטת בר אילן.

    הוא ניהל כמה מערכות יחסים, במהלך כמה שנים, עם תלמידותיו.
    התלמידות הללו חשו פגועות ומנוצלות. לא הוגשה שום תלונה למשטרה, משום שגם אם היתה מוגשת – לא היה קייס. מדובר בבנות בוגרות מבחינת החוק, ובהיעדר יחסי מרות – כהגדרתם בחוק – לא היתה שום עבירה.

    החוק, בהגדרתו דאז, לא כלל יחסי רב-תלמיד כיחסים שיש בהם סמכות או מרות, ולכן ניהול מערכת יחסים כזו, לא היווה עבירה פלילית.
    כלומר – למשטרה אסור לעסוק בזה בכלל.

    פעילות ציבורית של קבוצת פעילות גרמה להשעייתו ולבסוף לפיטוריו של האיש, לא לפני שחנה קהת הוקעה, הושמצה והוכפשה בפומבי.

    זפת ונוצות זה לא תמיד שלילי.

    • אז בגלל שיש עבירות שלכאורה אינן פליליות, המשטרה צריכה להימנע מבדיקת עדויות על עבירות שהן כביכול כן פליליות? לא ברור לי קו המחשבה הזה.

     • אלמואדיב 30/4/13 8:45 ב 8:45

      אם לא הובנתי נכונה – אבהיר:

      המשטרה חייבת לחקור.

      זה לא פוטר את הציבור מלנהוג ביושר. יותר מדי אנשים ידעו והעלימו עין מהמעשים הנלוזים של ע.ר. יותר מדי.

 4. לעזוב לרגע את המושג הממלכתי 'תא העיתונאים', מאוד פואטי השימוש במילה 'תא' בהקשר הזה של תא העיתונאיות ואולי גם מאוד סימבולי. אני לא יכולה להימנע מלדמיין אותן ומתוך הזדהות מלאה – יושבות שנים בתא סגור בשבי חשוך-מרתפים במדינת אויב רחוקה (ערב הסעודית?). חורטות עם הציפורניים את הימים על הקירות הטחובים עד שיחלוף מספיק(?) זמן(והזמן בכלא הוא מן הסתם עניין מאוד יחסי ומתעתע) או שיתחלף כבר נשיא(!…) וייווצר פוטנציאל ריאלי לחנינה.

 5. בסוף הצדק יצא לאור. חכו .. לאט אבל הטחנות יטחנו

  • הבעיה היא שלהרבה אנשים אין סבלנות והם רוצים לראות דם עכשיו. והרשת מאפשרת סיפוק מיידי של צרכים.
   אם מישהו מהצד היה קורא את מה שנכתב בימים שחלפו מאז חשיפת הפרשה, הוא היה עשוי לחשוב בטעות כי בית המשפט כבר הכריע.

כתיבת תגובה